לשאול
לשאול
חצים
לדעת
לדעת
חצים
להתמודד
להתמודד

מבזק 8.2022 (2)

לאחרונה אישר ארגון המזון והתרופות האמריקאי את השימוש בתרופה דרולוטאמיד (Darolutamide), או בשמה המסחרי נובקה (Nubeqa) – לצורך טיפול בחולי סרטן ערמונית. הטיפול יינתן בשילוב עם כימותרפיה והוא מיועד לאוכלוסיית חולי סרטן הערמונית המצויים בשלב מחלה מתקדם ואשר הגידול שלהם רגיש להורמונים.

התרופה דרולוטאמיד (ניתנת בכדורים דרך הפה) שייכת לקבוצת התרופות ההורמונאליות המשמשות לטיפול בסרטן הערמונית. תרופות אלה פועלות במנגנון המדכא את היצירה של הורמוני המין הגברי המסייעים לתאי הסרטן לגדול ולהתחלק, או (דוגמת דרולוטאמיד) חוסם את הקישור של הורמוני המין הגברי לתאי הסרטן – ובכך מונע את המשך התפתחות התהליך הסרטני.

האישור לתרופה ניתן בהתבסס על תוצאות מחקר בו השתתפו 1,306 חולי סרטן ערמונית בשלב מתקדם, שהגידול שלהם רגיש להורמונים. החולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת ניסוי וקבוצת ביקורת.

כל החולים בשתי הקבוצות קיבלו טיפול לדיכוי רמות ההורמונים הגבריים. החולים בקבוצת הניסוי קיבלו בנוסף כימותרפיה דרך הוריד אחת ל 3 שבועות במשך 4 חודשים בשילוב התרופה דרולוטאמיד, בעוד שהחולים בקבוצת הביקורת קיבלו גם הם כימותרפיה באותו פרק זמן, אך בשילוב תרופת דמה (פלסבו).

ממצאי המחקר הצביעו על כך שהסיכון לתמותה היה נמוך באופן משמעותי בקרב החולים בקבוצת הניסוי שטופלו בדרולוטאמיד, בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת שטופלו בתרופת הדמה.

בנוסף, החולים בקבוצת הניסוי שטופלו בדרולוטאמיד חוו הפוגה ממושכת יותר מהכאבים הנלווים למחלה, בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת שטופלו בתרופת הדמה.

לא נצפו הבדלים משמעותיים בתופעות הלוואי ובדרגת החומרה שלהן בין החולים שהיו בקבוצת הניסוי לבין החולים שהיו בקבוצת הביקורת. התופעות השכיחות ביותר כללו בין השאר עצירות, ירידה בתיאבון, עלייה במשקל, עלייה בלחץ הדם, ירידה בספירות הדם ועלייה ברמת הסוכר ובאנזימי הכבד.

התרופה דרולוטאמיד מהווה אופציה טיפולית יעילה בחולי סרטן ערמונית רגיש להורמונים המצויים בשלב מחלה מתקדם.

תפריט נגישות