לשאול
לשאול
חצים
לדעת
לדעת
חצים
להתמודד
להתמודד

מבזק 11.2021

ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר לאחרונה את השימוש בתרופה האימונותרפית אטזוליזומאב (Atezolizumab), או בשמה הנוסף טיסנטריק (Tecentriq) – לצורך טיפול בחולי סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים (Non-Small Cell Lung Cancer=NSCLC). זאת לאחר ניתוח לכריתת הגידול וטיפול כימותרפי משלים.

הטיפול בתרופה יינתן רק לחולים שמחלתם אובחנה בשלב II-IIIA (שלב מחלה מוקדם שמאפשר את כריתת הגידול בניתוח), לאחר בדיקה פתולוגית של תאי הגידול אשר תעריך את סיכויי התגובה לטיפול זה כטובים (PD-L1≥1%).

האישור ניתן בהתבסס על תוצאות מחקר בו נטלו חלק 476 חולים בעלי סיכוי טוב לתגובה, אשר עברו ניתוח להוצאת גידול סרטני מהריאה. לאחר הניתוח קיבלו כל החולים טיפול כימותרפי ובהמשך חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת ניסוי שקיבלה בנוסף את הטיפול האימונותרפי, וקבוצת ביקורת שלא קיבלה את הטיפול האימונותרפי.

בתום תקופת מעקב של כשנתיים וחצי הצביעו הממצאים על כך שהסיכוי לחזרת המחלה היה נמוך באופן משמעותי בקרב החולים בקבוצת הניסוי – החולים שקיבלו את הטיפול האימונותרפי, בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת – שלא קיבלו אותו (Med. DFS NR vs. 35.3 months; HR=0.66; p=0.004).

יצוין שזוהי הפעם הראשונה בה ניתן אישור של הארגון לטיפול בתרופה אימונותרפית – כטיפול משלים בסרטן ריאה, לאחר הוצאת הגידול בניתוח.

מתן אטזוליזומאב לחולי סרטן ריאה שעברו ניתוח וטיפול כימותרפי משלים, עשוי לשפר את סיכויי ההחלמה בקרב חולים אלה.

תפריט נגישות