לשאול
לשאול
חצים
לדעת
לדעת
חצים
להתמודד
להתמודד

מבזק 3.2023

בתחילת חודש מרץ אישר ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את הטיפול בתרופה אבמציקליב (Abemaciclib), או בשמה הנוסף ורזניו (Verzenio) למשך שנתיים, בשילוב טיפול הורמונאלי.

מדובר בטיפול מונע (משלים) בחולות סרטן שד מקומי* שהגידול שלהן רגיש להורמונים הנשיים אסתרוגן ו\או פרוגסטרון, ואינו מתאים לטיפול ביולוגי (-HR+ HER2).

התרופה אבמציקליב היא תרופה ממוקדת מטרה הפועלת במנגנון ייחודי הגורם לעיכוב הגדילה והחלוקה של התאים הסרטניים.

הטיפול יינתן לחולות סרטן שד עם בלוטות לימפה נגועות בבית השחי, אשר עברו ניתוח לכריתת הגידול אך מצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה. מדובר בחולות עם מעורבות של לפחות 4 בלוטות לימפה בבית השחי, או בחולות עם מעורבות של 1-3 בלוטות לימפה בבית השחי שהגידול שלהן הוא בעל דרגת אלימות גבוהה או שקוטרו 5 ס"מ לפחות.

האישור ניתן בהתבסס על מחקר שבו נטלו חלק 5,120 חולות העונות לקריטריונים שצוינו לעיל. החולות חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצת ניסוי שטופלה בורזניו למשך שנתיים בשילוב הטיפול ההורמונאלי המקובל, וקבוצת ביקורת שטופלה בתרופת דמה (פלסבו) למשך שנתיים בשילוב טיפול הורמונאלי.

בתום תקופת מעקב של כ 4 שנים הצביעו תוצאות המחקר על ירידה משמעותית – כ 30% לפחות – בסיכון לחזרת המחלה בקרב החולות בקבוצת הניסוי שטופלו בורזניו בשילוב טיפול הורמונאלי, בהשוואה לקבוצת הביקורת שטופלה בטיפול הורמונאלי בלבד.

יצוין שיעילות התרופה בהורדת הסיכון לחזרת המחלה לא פחתה גם לאחר סיום הטיפול (שנמשך שנתיים, כאמור לעיל), כלומר במהלך כל תקופת המעקב.

תופעות הלוואי השכיחות שדווחו כללו: ירידה בספירות הדם, רגישות לזיהומים, בחילות, כאבי ראש.

*עד לאחרונה כלל האישור לטיפול באבמציקליב בעיקר חולות סרטן שד בשלב מתקדם\גרורתי. האישור שבנדון מאפשר את השימוש בתרופה גם כטיפול מונע, עבור אוכלוסיית חולות סרטן שד מקומי המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה.

תפריט נגישות