לשאול
לשאול
חצים
לדעת
לדעת
חצים
להתמודד
להתמודד

מבזק 11.2022

בראשית חודש נובמבר אישר ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את השימוש בתרופה טרמלימומאב (תרופה השייכת למשפחת התרופות האימונותרפיות שתפקידן לסייע למערכת החיסון להילחם בתאים הסרטניים) בשילוב התרופה דורבלומאב (תרופה אימונותרפית נוספת) – כתוספת לטיפול כימותרפי בחולי סרטן ריאה גרורתי מסוג תאים לא קטנים (non-small cell lung cancer) שאינם מתאימים לטיפול ביולוגי ושטרם קיבלו כל טיפול למחלתם*.

האישור לתרופה ניתן בהתבסס על תוצאות מחקר שהשווה את הטיפול הניסיוני בטרמלימומאב דורבלומאב וכימותרפיה, לטיפול בכימותרפיה בלבד – זאת בקרב 675 חולים שגויסו למחקר על פי הקריטריונים שצוינו לעיל, וחולקו באופן אקראי לשתי הזרועות הטיפוליות.

לאחר כשלוש שנות מעקב הצביעו ממצאי המחקר על כך ששיעור החולים בהם נצפתה תגובה טובה לטיפול היה גבוה באופן משמעותי בקרב החולים שקיבלו את הטיפול הניסיוני בטרמלימומאב דורבלומאב וכימותרפיה, בהשוואה לחולים שטופלו בכימותרפיה בלבד.

יתירה מכך, גם הסיכון לתמותה היה נמוך באופן משמעותי בקרב החולים שקיבלו את הטיפול הניסיוני בטרמלימומאב דורבלומאב וכימותרפיה, בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת שטופלו בכימותרפיה בלבד.

תופעות הלוואי השכיחות שנצפו כללו בין השאר: בחילות, חוסר תיאבון, שלשולים, כאבי מפרקים ופריחה עורית.

טרמלימומאב ודורבלומאב בשילוב כימותרפיה מהווים אופציה טיפולית יעילה כקו ראשון בחולי סרטן ריאה גרורתי מסוג תאים לא קטנים.

*יצוין שלפני כחודש אישר ה FDA את התרופה טרמלימומאב בשילוב התרופה דורבלומאב כקו טיפולי ראשון בחולי סרטן הכבד שאינו נתיח.

תפריט נגישות