אייקון לשאול
לשאול
אייקון לדעת
לדעת
אייקון להתמודד
להתמודד

מבזק 6.2022

לאחרונה אישר ארגון המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את השימוש בתרופה האימונותרפית ניבולומאב (Nivolumab) או בשמה המסחרי אופדיבו (Opdivo) - בשילוב כימותרפיה, או  לחילופין בשילוב תרופה אימונותרפית נוספת – כקו טיפולי ראשון עבור חולים שאובחנו עם סרטן מתקדם בוושט  מסוג תאי קשקש, וכן בחולים שאובחנו בסרטן מסוג זה בשלב מוקדם אך מחלתם התקדמה לאחר שסיימו את סדרת הטיפולים.

האישור לתרופה ניתן בהתבסס על תוצאות מחקר בו נטלו חלק 970 חולים העונים לקריטריונים שצוינו לעיל. החולים חולקו באופן אקראי ל 3 קבוצות: שתי קבוצות מחקר וקבוצת ביקורת.

בשתי קבוצות המחקר קיבלו החולים אופדיבו בשילוב כימותרפיה (קבוצת מחקר 1), או אופדיבו בשילוב תרופה אימונותרפית אחרת (קבוצת מחקר 2). בקבוצת הביקורת  קיבלו החולים משלב של תרופות כימותרפיות ללא אופדיבו.

לאחר תקופת מעקב שארכה למעלה משנה, הצביעו ממצאי המחקר על כך ששיעור התמותה מהמחלה היה נמוך באופן משמעותי בקרב החולים בשתי קבוצות המחקר שטופלו באופדיבו בשילוב תרופות נוספות (קבוצות 1 ו-2), בהשוואה לחולים בקבוצת הביקורת שטופלו בכימותרפיה ללא אופדיבו.

אישור התרופה אופדיבו כקו טיפולי ראשון מהווה התקדמות נוספת בטיפול בחולי סרטן הוושט שאובחנו בשלבי מחלה מתקדמים, ובחולים שאובחנו בשלב מוקדם אך מחלם התקדמה לאחר שסיימו את הטיפולים.